Skip to main content
circle

Kilka słów o CV

J Jako rekruter często widzę, jak różne podejścia do tworzenia CV wpływają na szanse kandydatów. Dobrze przygotowany dokument to coś więcej niż lista doświadczeń – to sposób na pokazanie swojej profesjonalnej wartości i gotowości do pracy w międzynarodowym środowisku. Kilka prostych zasad może sprawić, że Twoje CV przyciągnie uwagę i wyróżni Cię na tle innych aplikacji.

1.       Wyślij swoje CV po angielsku

W międzynarodowych firmach coraz częściej spotkasz hiring managerów, którzy nie mówią po polsku. Wysyłając cv w języku angielskim pokażesz swoją gotowość do pracy w globalnym środowisku i ułatwisz proces oceny Twoich kwalifikacji osobom, które nie posługują się językiem polskim. To ważny krok, by profesjonalnie zaprezentować się już na starcie. Jeżeli zdecydujesz się wysłać cv do PAYBACKa, poprosimy Cię o cv w języku angielskim.

2.        Profil zawodowy

Profil zawodowy to krótki wstęp na początku CV, który podsumowuje Twoje kluczowe umiejętności, dotychczasowe osiągnięcia i cele zawodowe. To pierwsze miejsce, na które zwróci uwagę rekruter, więc warto jasno określić, co Cię wyróżnia i jaki kierunek kariery Cię interesuje. Dobrze skonstruowany profil zawodowy, podkreśla Twoje główne kompetencje i doświadczenie oraz precyzuje, czego szukasz na rynku pracy.

3.       Zakres obowiązków

Opisując swoje doświadczenie zawodowe, podaj zakres obowiązków dla każdego stanowiska w swoim cv. Postaraj się, żeby nie był to „generyczny” opis, zrób to konkretnie, rzeczowo, zamieść konieczne szczegóły. Warto też przedstawić efekty, jakie osiągnąłeś. Dzięki temu pokazujesz swoje umiejętności i wartość, jaką wnosiłeś do poprzednich miejsc pracy. Oto przykłady

Specjalista ds. marketingu: „Tworzenie i wdrażanie kampanii social media, co zwiększyło zaangażowanie odbiorców o 40% w ciągu roku.”

Analityk danych: Tworzenie raportów miesięcznych, co usprawniło procesy decyzyjne w zespole sprzedażowym.”

Product Manager: „Koordynacja prac zespołów produktowych, programistycznych i marketingowych, prowadzenie sprintów oraz nadzór nad realizacją road mapy produktowej, co pozwoliło na wprowadzenie nowych funkcji zgodnie z harmonogramem w 95% przypadków.”

4.       Sekcja umiejętności

Sekcja umiejętności powinna skupiać się na kompetencjach, które są istotne dla stanowiska, na które aplikujesz. Wybierz te, które rzeczywiście posiadasz praktycznie, nie teoretycznie, podczas rozmowy rekrutacyjnej możesz być poproszony o przedstawienie konkretnych przykładów ich zastosowania. Pamiętaj również, aby aktualizować tę sekcję wraz z nabywaniem nowych umiejętności lub certyfikatów, które są kluczowe dla danej branży.

5.       Zainteresowania – wpisz te, które Cię wyróżniają

Sekcja zainteresowań może wydawać się mało istotna, ale jest okazją, by pokazać swoją osobowość i pasje. Zamiast typowych hobby takich jak „książki”, „muzyka” czy „sport”, postaraj się wyróżnić czymś, co wzbudzi ciekawość rekrutera. Przykłady: kaligrafia , hodowanie gekonów, filmografia Charliego Chaplina, układanie kostki Rubika. Takie oryginalne zainteresowania mogą stanowić punkt zaczepienia do rozmowy podczas procesu rekrutacji i pomóc wyróżnić się spośród innych kandydatów.

Jeżeli nie masz wyróżniającego Cię hobby, zawsze możesz napisać coś co jest prawdziwe, osobiste i tylko o Tobie, np. „spędzanie czasu ze swoim synem/córką na rowerze”.

6.       Rzeczy, których nie umieszczamy w cv

Aby CV było profesjonalne i zwięzłe, warto unikać pewnych informacji, które mogą wydawać się zbędne. Nie tylko skraca to dokument, ale również skupia uwagę rekrutera na kluczowych aspektach Twojej kandydatury. Oto, czego nie powinno się zamieszczać w CV:

  • Dane osobowe: Nie podawaj daty urodzenia, stanu cywilnego ani liczby dzieci.
  • Wykształcenie średnie: Jeśli masz ukończone studia, pomiń informacje o szkole średniej. Rekruterzy skupiają się na najwyższym poziomie wykształcenia.
  • Pełny adres zamieszkania: Wystarczy podać miasto. Unikaj wpisywania pełnego adresu; rekruterzy skupiają się na regionie, w którym mieszkasz, a nie na konkretnej lokalizacji.
  • Krótkie i tymczasowe prace: Jeśli masz bogate doświadczenie zawodowe, nie wymieniaj krótkich, tymczasowych prac sprzed wielu lat, zwłaszcza jeśli nie są związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Skup się na kluczowych rolach, które najlepiej obrazują Twoje umiejętności i doświadczenie.

Dobre CV naprawdę robi różnicę. Pamiętaj, by skupić się na konkretach, wyróżnić swoje umiejętności i dodać odrobinę osobowości. To proste zmiany, które mogą znacząco zwiększyć Twoje szanse na sukces.

 

Autor: Alina Młynarz, Recruiting Specialist

Najnowsze aktualności

Uwielbiamy pomagać innym! 🎅 🎁 💙 Akcja „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”… Czytaj więcej
PAYBACK-owy seans filmowy Zespół PAYBACK spędza wieczór na premierze… Czytaj więcej
15 lat PAYBACK Obchodzimy okrągły Jubileusz PAYBACK Czytaj więcej
scroll-to-top